5 tipů, jak být v práci produktivnější

08. 04. 2020

Jistě znáte důvěrně pocit, kdy pracuje, ale cítíte se unavení a produktivita práce zdaleka nedosahuje takové intenzity, jakou byste si přáli. Naštěstí existují osvědčené rady, jak se z této nepříjemné situace dostat a znovu pracovat o poznání efektivněji.

5 tipů, jak být v práci produktivnější

Prozradíme vám 5 tipů, jak být v práci efektivnější a díky tomu ji zvládat mnohem lépe a rychleji.

Dopřejte si časté přestávky 


Celá řada pracovních úkonů vyžaduje dlouhodobou koncentraci. Plné soustředění však snadno může způsobit to, že se budete cítit fyzicky i psychicky vyčerpaní. V důsledku toho bude kvalita vaší práce pravděpodobně trpět a budete více chybovat. 

Abyste se těmto nepříjemným stavům, které snižují vaši produktivitu, vyhnuli, je vhodné si dávat při práci časté přestávky — bohatě postačí jen několika minutové pauzy. Krátkodobé přerušení práce má totiž blahodárné účinky, které vám opět pomohou se plně koncentrovat.   

Kofein — rychlá a účinná pomoc 


Kofein je velmi účinný a levný způsob, jak zvýšit pracovní produktivitu. Jedná se totiž o velmi účinný přírodní stimulant. Káva, čaj, horká čokoláda či Coca-Cola dokáží znovu nastartovat vaši pracovní morálku. Kofein lze v nízkých koncentracích nalézt také v některých potravinách — například v čokoládě.

Vyvarujte se však nadměrnému užívání kofeinu, který může mít i negativní následky v podobě zrychleného srdečního tepu, nervozity nebo bolesti hlavy při jeho vysazení. 

Plánujte a střídejte své aktivity 


Pokud máte potíže s udržením koncentrace, může být pro vás užitečné, když budete své pracovní aktivity měnit, což váš mozek udrží ve střehu. Jak je to možné? Vysvětlení je prosté – lidský mozek má tendenci být mnohem pozornější k novým úkolům, než k těm, na které si už „zvykl“.

Rozdělení větších projektů do menších úkolů, a práce na nich v krátkých a předem naplánovaných dávkách, vám umožní být mnohem produktivnější, neboť přesně víte, kdy vás co čeká a můžete tak efektivněji rozvrhnout své síly.  

Dopřejte si šlofíka


Pokud bojujete s poklesem pracovní produktivity, jednoduché řešení představuje krátké zdřímnutí, které vám pomůže „dobít baterie“. Mnoho studií prokázalo, že takovýto krátký odpočinek má pozitivní účinky zejména na soustředění a paměť. Za nejefektivnější jsou považovány šlofíky trvající 15 až 20 minut. 

Bohužel ne každý si v současné době může v práci  šlofíka dopřát. Naštěstí mnoho společností v poslední době začleňuje tento druh odpočinku do své každodenní rutiny, protože zjišťuje, že díky němu dokáží zaměstnanci pracovat o poznání efektivněji.  

Dobře se před prací vyspěte


I další tip souvisí se spánkem. Vůbec nejlepším lékem na udržení efektivity během celého dne je kvalitní noční spánek. Nedostatek spánku totiž způsobuje velké problémy se soustředěností a nevyspalý člověk proto není schopen se plně koncentrovat na práci, a to i kdyby se snažil sebevíc. 

Každý má svůj spánkový cyklus jiný, a proto jeho tělo vyžaduje i jinou délku spánku. Nicméně doporučováno je spát v ideálním případě alespoň 7 až 8 hodin denně.