Jak během dne zvládnout vše, co potřebujete

18. 03. 2020

Připadá vám, že jako máma nic nestíháte a nemáte žádný volný čas? Pokud ano, je v první řadě zapotřebí si celý den pečlivě rozvrhnout a naplánovat. Ujasněte si, co vás během dne čeká, určete si priority a přizpůsobte jim všechno, co je potřeba.

Jak během dne zvládnout vše, co potřebujete

K tomu vám může pomoci některá z aplikací na mobilu či notebooku nebo klidně jen obyčejná tužka a notes. 
Určitě se shodneme, že je správné během dne splnit všechny úkoly, které si vytyčíte. Neměla byste však zapomínat ani na odpočinek a dokázat si i během hektického dne najít aspoň chvilku pro sebe. 

Péče o domácnost 


Pokud uklízíte 1krát týdně, musíte počítat s tím, že vám to zabere hodně času. Zkuste na to jít jinak. Rozdělte si jednotlivé činnosti mezi dny v týdnu a každý den udělejte pouze určité domácí práce. Není přece potřeba dělat vše najednou. Jednotlivé činnosti vám pak zaberou méně času a můžou vás i více bavit. Navíc některé povinnosti v domácnosti se také dají krásně prokládat a třeba jich zvládnete dělat i více najednou.


Péče o děti 


Děti staršího věku tráví minimálně polovinu dne ve školce nebo škole. Nepotřebují tedy v tuto chvíli žádnou pozornost. Menší děti naopak vyžadují pozornost prakticky nonstop. I tak jsou ale chvíle, kdy buď spinkají, koukají na pohádky nebo si chvilku hrají samy. Ideální čas pro vás, abyste si udělala své povinnosti v domácnosti, prošla lekci angličtiny nebo zdokonalila své dovednosti pro budoucí návrat do práce.


Kariéra 


Jsou-li vaše děti starší, máte jistě práci přizpůsobenou tak, abyste mohla chodit do práce a zároveň i ráno odvezla a odpoledne vyzvedla své děti ze školy či školky. Během odpoledne se pak pokuste využít čas tak, abyste zvládla zajistut nejnutnější péči o domácnost a děti a také si našla alespoň chvilku na odpočinek. Někdy je to těžké, ale je to opět primárně o správné organizaci času. O malinko lepší to v tomto ohledu mají mámy, které podnikají, protože je jejich práce obvykle o trochu flexibilnější a mohou si sami určit, kdy budou pracovat.


Volný čas 


Pro dostatek volného času je vždy ideální zapojit tatínka. Ne každý vám pomůže s chodem domácnosti, ale jistě zajistí hlídání dětí. Odpočinek potřebuje každá maminka, proto si vyčleňte dny, kdy vyrazíte třeba s kamarádkou na kafe nebo si zacvičit. Vyčistíte si hlavu a domů se vrátíte odpočinutá a plná elánu. Pokud není možné zajistit hlídání, pozvěte kamarádky k sobě. I během povídání u kafe v domácím prostředí se můžete skvěle odreagovat. 

Pamatujte na to, že není pravda, že něco nemůžete, protože na to nemáte čas. Všechno je možné, pokud opravdu chcete a zaměříte se na efektivní využití času během celého dne.