Trh práce se oproti minulým letům podstatně zrychlil. Je proto stále vzácnější, aby někdo strávil u jednoho zaměstnavatele celý kariérní život.

Pohovory jsou pro nás běžnější než kdy jindy, a o úspěchu často rozhodují opravdu jen maličkosti. Nenechte si vysněnou práci uniknout, protože se na výběrové řízení dostatečně nepřipravíte. Máme pro vás několik tipů, které vám zaručeně pomohou zabodovat u každého pohovoru.
Neúspěch = zkušenost
Neházejte flintu do žita, pokud váš rozhovor s personalistou nedopadne úplně podle vašich představ. Je zbytečné se nad neúspěchem dlouze pozastavovat. Rychle vzchopte, zhodnoťte v krátkosti to, co si myslíte, že se vám nepovedlo a zkuste to znovu.
Byli jste až příliš nervózní? Zkoušeli vaše znalosti o firmě a vy jste si tyto informace nezjistili v potřebném rozsahu? To se stává a je potřeba jít dál. Pokud si tyto nedostatky uvědomíte, budete vědět, co příště zlepšit. Také čím více pohovorů absolvujete, tím méně budete podléhat nervozitě a zároveň budete vědět, co od dalšího sezení s potenciálním novým zaměstnavatelem čekat. Uvědomění si vlastní prohry je mnohdy začátkem příštího vítězství.
Naučte se něco o firmě, kde se ucházíte o práci
Počítejte s tím, že ve výběrovém řízení nejste sami a máte silné konkurenty. Abyste místo dostali právě vy, je nutné mít něco navíc. Ukažte protějšku na druhé straně stolu, že umíte mluvit. Zjistěte si informace o společnosti, najděte ji na Youtube, zapamatujte si klíčové body. Vyberte si v dané společnosti nějakou zajímavost a na pohovoru řekněte, že vás zaujalo to či ono . Zaveďte na tento poznatek řeč a možná se díky tomu snadněji posunete z formální části pohovoru do přátelské diskuse. Pokud si váš potenciální šéf bude mít s vámi co říci a získá k vám sympatie i po osobní stránce, rozhodně máte velkou šanci na úspěch.
Zbavte se nervozity
Pokuste se být co nejvíc uvolnění. Berte v úvahu, že podle Paretova pravidla se 80 % vašeho boje s trémou odehrává pouze ve vaší mysli. Jen 20 % toho vnitřního pekla pronikne ven. Zní to možná zvláštně, ale funguje to. Když přijdete na pohovor, zkuste se rozmluvit na jednoduchém tématu, ve kterém jste si jistí. Představte se, povídejte něco o sobě. Určitě se po pár větách uklidníte a nervozita z vás opadne.
Udržujte oční kontakt
Řeč těla je velmi důležitá. Pokuste se všemi lidmi u pohovoru udržet oční kontakt. Sledujte jejich oči, a pokud je u pohovoru více lidí, nikdy nesklápějte oči a ani je nepřekulujte. Pokud chcete přejít očima z jedné osoby na druhou, přesouvejte pohled v jedné rovině. Kdo dává oči dolů, ukazuje nezájem. A na to jsou personalisté hodně citliví. Snažte se působit sebevědomě, ale rozhodně ne arogantně.
Jste člověk, ne superman
Nebojte se ukázat svou lidskost. Jako člověk děláte chyby, neumíte všechno, ale rádi se zlepšujete a učíte. Klidně přiznejte, že něco neumíte, na druhou stranu však připusťte, že máte zájem se v tom posunout. Neříkejte, že něco je problém. Člověk se učí celý život a ani ředitelé v tomto ohledu nejsou výjimkou.
Buďte připraveni na eventuální otázky
Příprava je základ úspěchu v každém odvětví. Pokud se ucházíte o pozici elektroinženýra, počítejte s tím, že si vaše znalosti firma vyzkouší. Buďto testem, nebo ústně. Udělejte si před pohovorem čas, zaměřte se na to, co firma vyrábí a na co se specializuje. Zkuste popřemýšlet, jaké znalosti či dovednosti by zástupce dané firmy mohly zajímat. Je možné, že se vás zeptají na věc, kterou byste normálně věděli, ale zrovna u pohovoru si na ni nevzpomenete. Byla by škoda ztratit „body“ tímto způsobem.
Mějte promyšlený svůj plat
Hodně lidí na pohovoru také zaskočí otázka týkající se platu. Je to však základní věc, kterou musíte mít promyšlenou ještě před tím, než vejdete do dveří. Zkuste si na internetu zjistit, jaký plat odpovídá zaměstnání, o které se ucházíte. Dále zvažte, kolik berete nyní a zda byste si potřebovali polepšit (ne každý totiž mění práci kvůli penězům). Řekněte si o cca 10 % víc, než byste chtěli. Berte v potaz to, že vám ve finále možná firma nabídne o něco méně, než jste si sami řekli. Důležité je být realista a vycházet z faktů. Nemůžete si říci o sto tisíc měsíčně, když jiní za stejnou práci berou dvacet. Mějte také na paměti to, že na pohovorech se většinou mluví o hrubém příjmu.
Pokládejte otázky
Prokažte svůj zájem. Ideální je připravit si dotazy ještě před pohovorem, abyste se nedostali do situace, že vás žádné nenapadnou.
„Chcete se na něco zeptat?“
„Ne, děkuji,“ odpovíte vy před koncem pohovoru.
Jak vám to zní? Kdybyste si vybírali zaměstnance vy, chtěli byste někoho, kdo propásne příležitost dozvědět se další informace, nebo někoho, z koho cítíte zájem a možná i elán.
„Ano, mohli bychom se podívat na výrobu?“
„Kdo jsou vaši zákazníci?“
„Jaké máte plány do budoucna?“
Otázkami donutíte druhou stranu přemýšlet a vyjet z nalinkovaných kolejí pohovoru. Výjimečné věci se pamatují lépe než ty, co jdou podle plánu. Je to bod pro vás.
Buďte oblečení přiměřeně pozici, o kterou se ucházíte
Oblečení vždy přizpůsobte pozici, o kterou se ucházíte. Pokud půjde například o manažerskou pozici, je ideální oblek. Pokud o pozici, při které nebudete muset nutně reprezentovat firmu, jistě postačí košile a kalhoty. Čistým a slušným oblečením vyjádříte druhé straně respekt a budete působit profesionálním dojmem.
Co říci závěrem? Berte pohovor tak, že je to spíše hra. Připravte se na něj, berte ho vážně, ale pokuste se být co nejvíc v klidu. Nevíte, jak pohovor dopadne, a i když to nevyjde podle vašich představ, nebuďte z toho skleslí, protože i neúspěchem člověk roste, sbírá zkušenosti a stává silnějším.